Национални програми

2024 – 2025 учебна година

Национална програма „България – образователни маршрути“
Модул 3 „Културните, държавните и научните институции като образователна среда“
Целите на проекта кореспондират със съвременните потребности на учениците и са обвързани с  учебната програма по общообразователни предмети за 1., 2., 3., 4. и 6.  клас. Ще се използват ресурсите на културните институции като образователна среда за реализиране на теми от учебното съдържание за различните класове от начален и прогимназиален етап на образованието. Ще се подпомогне учебния процес чрез търсене, извличане и анализиране на информация от различни източници и  осъзнаване на значимостта на историческото минало, традиции, творчество на българския народ и природно разнообразие. В рамките на проекта с учениците от 1. – 4. клас ще се проведат уроци извън класната стая – в Природонаучния музей в гр. Котел, в Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, в Авиомузей гр. Бургас. Часовете извън класната стая са запомнящи за учениците, а в същото време дават представа за действителните обекти и обогатяват компетентностите и общата им култура,подпомагат усвояването на знанията и обогатяват представите на учениците по атрактивен и траен начин.

 

2023 -2024  учебна година

НП „България – образователни маршрути“ Модул 1 „Образователни маршрути за училищата в страната“

Проектът на СУ“Д-р Петър Берон“  е включен в списъка на МОН за финансиране. Тридесет ученика от училището, избани по критерии, утвърдени на Педагогически съвет, ще посетят културни, природни и исторически забележителности. Получените знания чрез преживяване извън училището ще  допринесат за личностното и гражданско развитие на учениците, за патриотичното им възпитание, както и за придобиване на трайно, интегрирано знание.

НП „България – образователни маршрути“
Модул „Културните и научните институции като образователна среда“

Целите на проекта кореспондират със съвременните потребности на учениците и са обвързани с  учебната програма по общообразователни предмети за 1., 2., 3., 4. и 6.  клас. Ще се използват ресурсите на културните институции като образователна среда за реализиране на теми от учебното съдържание за различните класове от начален и прогимназиален етап на образованието. Ще се подпомогне учебния процес чрез търсене, извличане и анализиране на информация от различни източници и  осъзнаване на значимостта на историческото минало, традиции, творчество на българския народ и природно разнообразие. Учениците от 1. до 4. клас ще посетят археологически резерват „Тракийски и античен град  Кабиле“, етнографско-археологическия музей в гр. Елхово и архитектурно-етнографски комплекс „Генгер“. Участниците в клуб „Приятели на природата“ ще се запознаят с експонатите в природонаучния музей в Бургас.

2022 – 2023 учебна година

НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“
Модул „Библиотеките като образователна среда“

Национална програма „Отново заедно“
Програмата предвижда провеждането на шестдневни туристически пътувания
с цел преодоляване на последствията от COVID-19, в т.ч. липсата на активен социален
живот.  СУ“Д-р Петър Берон“ създаде  условия за социализация и общуване на 50 ученици  извън училищната и семейната среда – посещения на културно-исторически забележителности, музеи, занаятчийски работилници, спортни изяви и др.

2020-2021 учебна година
Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“
Модул „Подкрепа на целодневното обучение на учениците“
Модул „Площадки за обучение по безопасност на движение по пътищата“
Национална програма „Участвай и променяй – родителят, активен партньор в училищния живот“

2019 – 2020 учебна година
Национална програма „Заедно в грижата за ученика“. Повече информация може да прочете  тук.
Национална програма” Осигуряване на съвременна образователна среда”, модул ” Подобряване на условията за експериментална работа по природни науки”.
Цел: Осигуряване условия за равен достъп до училищното образование и повишаване качеството на образованието по природните науки химия, физика, биология.
Национална програма „ Информационни и комуникационни технологии в системата на училищното образование“
Цел: Изграждане на безжични мрежи / W I – RI/
Национална програма „ Заедно за всяко дете”, модул „ Подпомагане на екипите за обхват”
Цел: Подпомагане на дейностите на екипите по подбор и систематизиране на мерки за обхващането и задържането на учениците в задължителна училищна възраст.
Национална програма „ Без свободен час”.
Цел: Създаване на условия за  непропускане на учебно съдържание и на възможности за достатъчно учебно време за усвояването и осмислянето му чрез осигуряване на заместващи учители.